Systemy CMS

Systemy CMS

Użytkownik dokonując zakupu nowej strony www staje przed wyborem sposobu zarządzania treściami zamieszczanymi na witrynie. Do celu tego wybrać można jeden z wielu dostępnych na rynku systemów zarządzania treścią CMS. Obok darmowych rozwiązań typu open-source dostępne są również komercyjne, a więc płatne rozwiązania dedykowane.

strony wwwJakie są zalety obu rozwiązań?

Rozwiązania open-source jako darmowe kuszą przede wszystkim brakiem stałych opłat. Nie jest to jednak największa ich zaleta. Otwartość kodu i duża społeczność wspierająca najpopularniejsze CMSy powoduje, że projektowanie stron internetowych jest łatwe, dostęp do wiedzy nieutrudniony, a liczne rozszerzenia i pluginy ułatwiają dodawanie skomplikowanych funkcjonalności.

W przypadku rozwiązań licencjonowanych natomiast oczekiwać możemy dostosowania systemy do konkretnych potrzeb wynikających z przeznaczenia strony www. Dedykowane rozwiązania są zazwyczaj efektywniejsze i gwarantują lepsze dopasowanie do potrzeb rynkowych. W wielu przypadkach brak otwartości kodu może być również czynnikiem decydującym o wyższym poziomie bezpieczeństwa.